Ponedjeljak, utorak, srijeda…dani su u tjednu. To znamo svi. A znate li kako su nastala ova imena?

Tjedan ima sedam dana i svaki dan ima svoje ime. U staro vrijeme, a ponegdje i danas, tjedan počinje nedjeljom. Međutim, prihvaćeno je da početak tjedna započne prvim radnim danom, tj. ponedjeljkom.

Kako su dani u tjednu dobili ime?

PONEDJELJAK

Prvi dan u tjednu. U stara vremena, prije pojave kršćanstva, ponedjeljak je bio drugi dan u tjednu, iza nedjelje i bio je posvećen Mjesecu (Luna dies) pa je otuda i dobio ime u romanskim jezicima ”Iunedi”. Kod slovenskih naroda ovaj je dan dobio ime po riječima “poslije nedjelje”.

UTORAK

Drugi dan u tjednu. Nekada je bio posvećen bogu Marsu pa je tako i nazivan ”Mars dies”, odnosno u romanskim jezicima “mardi”. Kod nas je dobio ime po staroslavenskoj riječi “vtori” – drugi.

SRIJEDA

Treći dan u tjednu. Ovaj je dan bio posvećena trgovini, odnosno bogu trgovine Merkuru. Naziv je tome odgovarao – ”MercuriusDies”. Uspomena na boga Merkura ostala je i danas tako što je većina sajmenih dana baš u srijedu. Kod nas je srijeda dobila ime zbog toga što pada u ”sred tjedna”.

ČETVRTAK

Četvrti dan u tjednu i otuda i njegov naziv. Kod starih Slavenanazivan je imenom Perun – dan nazvan po vrhovnom bogu Perunu smatran je najsretnijim danom za sve poslove, a posebiceza početak poljskih radova pa se u narodu naziva i ”zeleni četvrtak”.

PETAK

Peti je dan u tjednu i zato ima takvo ime. U starom Rimu bio je posvećen boginji Veneri pa je bio nazivan ”VenerDies” ili,u romanskim jezicima, ”Venerdi”.

SUBOTA

Po gregorijanskom je kalendaru šesti dan u tjednu, a ime je dobio od hebrejske riječi ”shabat” (sveti odmor)zbog toga što je kod nekih naroda to bio dan odmora, odnosno posljednji dan u tjednu. Kod Rimljana taj je dan bio je posvećen bogu Saturnu. Prema vjerovanju, tog dana ne treba započinjati ni sa kakvim poslovima.

NEDJELJA

Po suvremenom kalendaru posljednji je dan u tjednu. Taj je dan kao praznik uveo rimski car Konstantin označivši ga imenom ”opći praznik”, dakle dan kada niko ne treba raditi. Kod slavenskih naroda taj je dan dobio ime po zabrani rada, odnosno delanja. Otuda i ime ”ne djela”, tj. dan kada se ne dela!